Jak si poradit s vytápěním podkroví

Jak si poradit s vytápěním podkroví

By 0 Comment 17. 5. 2024


Podkrovní prostory přebudované na bydlení po starých půdách patří k nejoblíbenějším zejména pro mladé jedince, kteří jsou dobře pohybliví a nevadí jim chodit po schodech tam, kam nejezdí výtah. Týká se to rodinných i bytových domů a tyto prostory také bývají napojené na domovní centrální vytápění. Rekonstrukce podkrovních prostor tu může počítat buď s klasickými radiátory, anebo s podlahovým topením. A teď se možná zarazíte, protože vybudovat podlahové topení znamená zatížit podlahu vrstvou betonu, přičemž hmotnost betonové masy může přesáhnout několik tun. Nosnost podlah podkrovních místností bývá obvykle velmi omezená, a tak vám výstavbu topení v podlaze nedoporučí přivolaný statik, ani jiný odborník, který se pohybuje ve stavebnictví a používá zdravý selský rozum.

ventil topení

Jde to i jinak – v současné době jsou již k dispozici technologie výstavby podlahového topení pomocí systémových desek pro suché podlahy. Co si pod tím představit? Základ tvoří polystyrenové desky o tloušťce 30 mm, s drážkami pro topné hadice, které se pokládají na podlahu bez nutnosti lepit je nebo zalévat betonem. Pokládku zvládne takřka každý, je to velmi jednoduché a rychlé.

teplo od podlahy

Jakmile vsunete hadice do drážek, můžete je ihned připojit k rozdělovači a ten pak k topnému zdroji. S oživením topného systému vám vypomůže instalatér a začít topit je možné prakticky ihned, bez nutnosti betonáže a podobných stavebních prací. Jakmile je topení oživeno, polystyrenové desky se zaklopí cemento-vláknitými deskami, a na ně se pak už pokládá finální podlahová krytina.Podlahové topení lze připojit k jakémukoli topnému zdroji, například k plynovému kotli, a máte-li možnost topit dřevem v krbu či krbových kamnech s výměníkem, i toto lze realizovat. Získáte tím velmi levný zdroj tepla, které je zároveň komfortnější, než vytápěné místnosti klasickými radiátory.