Existují i mnohem pokročilejší technologie, než tušíme?
By
Není pochyb o tom, že technologická revoluce postupuje kupředu stále rychlým tempem. Není proto divu, že se téměř pravidelně objevují v médiích zprávy o úžasných nových technologiích, které mají lidem pomoci, nejčastěji ve zdravotnictví. Největší pozornost si v našich novinách, časopisech i televizi získávají české objevy. Všechny tyto zprávy sice působí velmi povzbudivým dojmem, avšak jen málokdo se zajímá o to, zda jsou ony technologie skutečně uvedeny v praxi, jak bylo slibováno. Ve většině případů o nich totiž kromě jedné zprávy již nikdy neslyšíme.
To má samozřejmě svůj důvod. Tím hlavním je, že média obecně jsou dychtivá po jakékoliv zprávě, a tak o nových vynálezech informují dřív, než jsou skutečně připraveny. A je potřeba si uvědomit, že od prvního prototypu, který je obvykle ukázán, je k běžnému používání dlouhá cesta, zvláště pak ve zdravotnictví. Nový výrobek totiž musí projít mnohými testy, aby bylo dokázáno, že skutečně funguje tak, jak má a hlavně že není nijak nebezpečný. A to trvá dlouho, zvláště když do toho započítáme i úřední žádosti, které je potřeba podat, povolení, na která musíme počkat a další byrokratické okolky.
Nelze také zapomínat na to, že se v mnoha případech ukáže, že ono zařízení není až tak zázračné, jak se tvářilo. Objeví se nějaká chyba, kterou je nutné odstranit, případně se ukážou další obtíže. Zdaleka nejčastějším důvodem, proč se onen produkt neuvede na trh, je to, že není tak efektivní, jak by mohl být. Jednoduše řečeno, provozní náklady rozhodně neodpovídají danému účinku a stejného efektu je možné dosáhnout levněji stávajícími metodami, byť možná o trochu složitěji. Z tohoto důvodu se na trhu neuchytí – není o něj zkrátka zájem. Rozhodně však je zajímavým experimentem, který si může doma zkusit každý, podívat se na nějakou starší zprávu o podobném převratném objevu a podívat se, zda skutečně přinesl takové změny, jaké tvůrci článku předpovídali. Většinou se totiž dozvíme, že nikoliv.