Čím se liší venkovní obkladový kámen od vnitřního?
By
Jedním ze základních požadavků na domov je jeho bezpečnost a relativně snadná údržba. K dosažení tohoto cíle používáme nejrůznější nástroje a pomůcky. K tomu ovšem také chceme, abychom se zde cítili dobře, což znamená, že by se nám tam mělo líbit. A to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Jednou z možností, jak svůj domov vyzdobit, jak zevnitř, tak zvenčí, je kamenné obložení. To má, s výjimkou dekorační funkce, i jiný účel. Tím je hlavně zpevnění zdí a stěn, čímž pomáhá snížit vliv neustálých drobných otřesů způsobených projíždějícími automobily.
Je však jasné, že se venkovní obkladový kámen Stone Expert bude od toho vnitřního lišit. Koneckonců, oba jsou vystaveny jiným podmínkám a jsou na ně kladeny jiné nároky. Je tedy pochopitelné, že pro každý účel je vhodnější jiný druh.
Ten venkovní musí například bez problémů odolávat vnějším podmínkám, jako jsou prudce se měnící teploty, stejně jako jejich letní a zimní extrémy. O dešti, sněhu a větru ani nemluvě. Také musí být odolný vůči nárazu, neboť je například velmi snadno možné, že na něj vítr zanese například větev. Zde se nejčastěji používá žula a především břidlice. Ty mají nejlepší poměr požadovaných vlastností a ceny.
Zde by se mohlo zdát, že na ten vnitřní nejsou kladeny takové požadavky. Avšak to je skutečně jen zdání. Jistě, uvnitř domu je konstantní teplota po celý rok, avšak je zde také podstatně sušší vzduch, což některým typům kamenů nesvědčí.
Ovšem to není vše. I přes to, že musí zvládnout konstantní sucho a prach, musí také vydržet občasné namočení během úklidu. A to vše bez toho, že by popraskal. Navíc by měl být, na rozdíl od toho venkovního, skutečně dekorativní, a neměl by místnost nějak zatemňovat. A není mnoho typů kamene, který by měl požadované vlastnosti. I proto je podstatně dražší, než ten venkovní.
Rozdíly zde tedy jsou, a než se rozhodnete nějaký si opatřit, je dobré si tuto skutečnost uvědomit. Pak koupíte takový, který bude zrovna pro vás ten nejvhodnější.